Jednym z istotnych przykładów architektury przestrzennej są cmentarze. Istniejące nieco na uboczu, nie cieszące się zbyt dużym zainteresowaniem, w ciekawy sposób pokazują w jaki sposób nasza kultura ulega ciągłym przeobrażeniom.
Podobnie jak dzisiaj, dawne cmentarze lokowano zazwyczaj poza murami miast. Unikano w ten sposób możliwości zarazy, która w zamierzchłych czasach była nieodzownym elementem życia ludzi.
Dziś z kolei tworzy się je z dala, głównie z powodu braku miejsca. Spacerując po zabytkowych nekropoliach można dostrzec wspaniały przykłady rzeźb i płaskorzeźb, które dobitnie pokazują rozwarstwienie społeczeństwa.
Od prostych płyt nagrobnych, po ogromne kaplice, są jedynie cichym wspomnieniem po minionych pokoleniach. Jednak w odróżnieniu od współczesnych miejsc spoczynku, posiadają swój niepowtarzalny urok, nieskalany popularnym nagrobkiem z lastryko.
Wybierając się na niedzielny spacer warto czasem obrać za cel swojej wędrówki, dawny cmentarz w okolicy. Ogrody pamięci, gdyż tak zwykło się mawiać o starych nekropoliach, to nie tylko doskonała okazja do tego, aby poznać historię swojego regionu, lecz bardzo często ciekawa lekcja dawnej architektury, wykutej w granicie i marmurze.