Są takie choroby, również te związane z oczami, przy których od razu widzimy, że zaczyna dziać się coś złego i wiemy, że nie powinniśmy ignorować tego typu objawów, tylko jak najszybciej powinniśmy udać się do okulisty. Są jednak też takie schorzenia, które przez lata mogą nie dawać żadnych objawów, albo mogą być one bardzo delikatne, a co się z tym wiąże, może się okazać, że gdy w końcu je dostrzeżemy, to już będzie za późno i potrzebne będą radykalne kroki, jeśli będziemy chcieli zachować dobry wzrok. Dlatego warto zobaczyć, jakie choroby oczu najczęściej występują i w jaki sposób je rozpoznać.
Dość często spotykamy się z zaćmą
Jeżeli zastanawiamy się, jaka choroba oczu najczęściej dotyka różne osoby, oczywiście z pominięciem wady krótkowzroczności i dalekowzroczności, to musimy wiedzieć, że jest to zaćma. Jeszcze jakiś czas temu dotykała ona przede wszystkim starszych osób, jednak obecnie coraz częściej przychodzą do okulistów młodzi ludzie, którzy także się z nią zmagają. Życie z nią nie jest łatwe, zwłaszcza że nieleczona będzie się pogłębiała, a to będzie oznaczało, że wzrok będzie się coraz bardziej pogarszał. Dlatego nie można tutaj ignorować żadnego sygnału, tylko trzeba się zapisać do okulisty na badanie, tak aby mógł nam powiedzieć, co powinniśmy tutaj zrobić.
Na co zwracać uwagę?
Przede wszystkim sygnałem alarmowym powinien być dla nas fakt, że coraz gorzej widzimy, że coraz trudniej jest nam dostrzec nie tylko to, co znajduje się daleko od nas, ale także to, co znajduje się znacznie bliżej. Obraz będzie zamazany, trochę jakby za mgłą. Jeśli to dotyczy też nas, to musimy się zapisać do okulisty. On będzie w stanie powiedzieć, czy to zaćma i w jakim stopniu jest posunięta. Co więcej, powie czy starczą krople, które zahamują jej pogłębianie się, czy może trzeba zastosować już operację. Nieleczona zaćma będzie się coraz bardziej pogłębiała. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy już przy pierwszych niepokojących objawach udali się do okulisty, aby rozpocząć odpowiednie leczenie.