Jak praktycznie rozplanować meble kuchenne?

Najlepiej, gdy nasza kuchnia jest robiona pod wymiar. Wtedy mamy pełne pole do popisu, by ustawić wszystkie meble. Jednak nie zawsze możemy liczyć na takie udogodnienie i często musimy dopasować wszelkie meble i sprzęty kuchenne do już istniejącego pomieszczenia.

Ale nawet mniejsze kuchnie mogą stać się praktyczne i wygodne. Wystarczy tylko trzymać się kilku wytycznych. Wysokość szafek musi być dopasowana do naszego wzrostu.

Odpowiednio wysoka szafka zabezpiecza nas przed garbieniem się, co pozytywnie wpływa na nasz kręgosłup. Aby oszczędzać kręgosłup, zamontujmy piekarnik nad linią blatu. Pamiętajmy także, że optymalna odległość wiszących szafek od blatu wynosi około 50 cm.

Z kolei okap kuchenny powinien zawisnąć na wysokości około 80 cm nad kuchenką gazową. Aby zmywarka ciszej pracowała, należy zamontować ją 30 cm nad podłogą. Taka wysokość ułatwi także wyjmowanie i wkładanie naczyń do urządzenia.

Jeżeli nasza kuchnia jest mała, lepiej zamontować w niej stół przykręcany do ściany. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo miejsca. Funkcjonalne są także głębokie, wysuwane szuflady, w których pomieścimy wszystkie garnki i naczynia.