Lampy w kuchni, a co powiesz na podświetlany sufit i szafki?

Oświetlenie mieszkania wpływa na komfort funkcjonowania jego mieszkańców. Dosyć dziwne byłoby życie w domu z wykorzystaniem jedynie światła świec. Te czasy już dawno minęły i należy bezwzględnie brać pod uwagę kwestię oświetlenia mieszkania w czasie planowania jego urządzania. Oświetlenie jest bardzo ważne zwłaszcza w kuchni. Ciężko byłoby przyrządzać ulubione potrawy bez możliwości korzystania ze światła. Prawdopodobieństwo skaleczeń w półmroku znacznie wzrasta. Dlatego urządzając kuchnie zapewnijmy sobie i członkom swojej rodziny stu procentowy dostęp do prawidłowego oświetlenia.

Przydadzą się tutaj zarówno lampy sufitowe jak i te umieszczane pod szafkami. Kilka informacji na ich temat znajdziesz w poniższym artykule.

Oświetlone gotowanie

Ledy pod szafkami wiszącymi nad blatem to nie tylko bardzo modny efekt wizualny, ale również spora wygoda. Docenimy jej potencjał zwłaszcza nad ranem, gdy zaspani poszukujemy kubka pobudzającej do działania kawy. W ofercie sklepów znajdziemy lampy ledowe o różnych kształtach. Dostępne są zarówno wąskie, prostokątne lampki, jak i lampy punktowe. Można zdecydować się na połączenie obu tych typów lub wybrać tylko jeden.

Istotne jest także zamontowanie ich włączników w odpowiednich miejscach, do których dostęp nie będzie w żaden sposób utrudniony. Najlepiej, gdy znajdują się one w bezpośrednim sąsiedztwie lamp. Światło ledowe nie jest zbyt ostre, przez co nie razi nieprzyjemnie po oczach. Korzystając z niego możemy sobie pozwolić na nutkę romantycznej atmosfery. Jest bardzo ładne, a przebywanie w oświetlonych ta metodą pomieszczeniach sprawia przyjemność. Poza tym gotując również możemy z niego korzystać. Lampa będzie umieszczona tuż nad deską, na której najczęściej kroimy mięso, warzywa lub owoce.

Należy jednak pamiętać, że same ledy pod szafkami kuchennymi to stanowczo za mało. Podczas urządzania kuchennego pomieszczenia nie obejdzie się bez zamontowania lampy sufitowej. Na rynku funkcjonuje wiele ich modeli w najróżniejszych obudowach. Każdy znajdzie coś dla siebie i swojej kuchni. Warto pamiętać, że to lampa sufitowa będzie stanowiła główne źródło światła w pomieszczeniu. Jest ono niezbędne dla bezpieczeństwa. Okaże się przydatne podczas porządków, a także spożywania posiłków.

Zwłaszcza, gdy w domu nie posiadamy oddzielnej jadalni. Lampę sufitową docenimy też, gdy zgubimy drobne pomoce kuchenne. Poza tym przebywając w mieszkaniu z zwierzakami nie zawsze bezpiecznie jest funkcjonować w pół cieniu. Lepiej mieć na nie pełny widok, który zapewnia bardzo jasne światło. W półmroku koty i psy nie czują się zbyt komfortowo i mogą potraktować właściciela jak intruza, czego większość wolałaby z pewnością uniknąć. Kolejnym rozwiązaniem do kuchni wartym uwagi jest montaż podświetlanego sufitu. Jednak zamieszczone w nim niewielkie lampy nadal nie powinny stanowić jedynego źródła światła w pomieszczeniu.

Będzie ono wymagało doświetlenia, lecz efekt wizualny po odwiedzeniu tak urządzonej kuchni jest niesamowity.