Muzyka poważna

Na przestrzeni wieków style muzyczne przechodzą kolejne, mniej lub bardziej znaczące rewolucje. Pojawiają się wśród nich nowe tendencje, wykształcają się kolejne gatunki, a muzyka znajduje sobie coraz to nowe przeznaczenie – może być wykorzystywana jako sposób spędzania wolnego czasu, jego urozmaicenie, podkład na zabawie tanecznej czy w czasie treningu, a także, umiejętnie wykorzystana, jako forma terapii.

Wraz z pojawianiem się nowych stylów, które rzadko kiedy przemawiają do gustów starszych pokoleń, często mówi się o tym, iż współczesna muzyka nie jest zbyt trwała i zapadająca w pamięć. Dawniej ceniono muzykę ze względu na jej przekaz czy wywoływany za jej pomocą poryw serca.

Dziś w muzyce poszukuje się raczej odskoczni, rytmu „pod nóżkę” czy łatwo wpadającego w pamięć tekstu. Istnieją jednak takie utwory muzyczne, które powstawały jeszcze wiele lat temu, ale pomimo to do dziś są uznawane za przejaw kunsztu i talentu ich kompozytorów.

Do tej grupy dzieł możemy z pewnością zaliczyć wiele dzieł uznawanych za muzykę poważną. O jej wartości w dużej mierze świadczy też rozpoznawalność jej kompozytorów – nazwiska klasyków potrafi wymienić niemal każdy.