Najważniejszy polski kompozytor

www.eaf.bydgoszcz.pl

Stopień ważności niektórych postaci historycznych, które wniosły swój wkład na grunt kultury, nauki czy sztuki można określać na wiele sposobów. Jednym z nich, choć często negowanym, może być kierowanie się doborem, który już od najmłodszych lat życia serwują nam nauczyciele.

O niewielu muzykach można z czystym sumieniem powiedzieć, że uczymy się o nich w szkole. Są jednak również tacy kompozytorzy, których życiorysy i osiągnięcia musimy poznać niemal na pamięć.

Wśród nich z pewnością znajdzie się Fryderyk Chopin, uznawany za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów. Zwykle to właśnie siedząc w szkolnej ławie dowiadujemy się, że nasz kraj w swojej historii posiada miejsce dla tak wybitnego i rozpoznawalnego na całym świecie człowieka.

Muzyka Chopina uznawana jest za tak zwaną Sztukę przez duże „S”. Właśnie dlatego Chopin, jeden z najsłynniejszych pianistów swoich czasów, nazywany jest również czasami „poetą fortepianu”.

To określenie w najdoskonalszy sposób oddaje przekonanie, że jego dzieła stanowią coś znacznie większego i wymagającego większych zdolności niż zwyczajne, wyrobnicze chałtury. Dziś nieczęsto można spotkać muzykę, którą można by porównywać do poezji.