Nuty z sufitu

www.amhcoaching.pl

Fryderyk Chopin, jako zdolny muzyk i utalentowany kompozytor, dość szybko zaczął odnosić sukcesy. Już po jego pierwszym publicznym występie, kiedy pojawił się na koncercie charytatywnym, prognozowano, że ten ośmiolatek z czasem może stać się godzien zastąpienia Mozarta.

Wzmianki o małym muzyku pojawiały się w prasie, co w pewnym stopniu przyczyniło się do rozsławienia jego osoby i odnoszenia dalszych sukcesów. Mały Chopin wielokrotnie grywał na dworze księcia Konstantego.

Wójciki wspomina, że podczas gry książę często zapytywał chłopca: „Co tam patrzysz w górę mały? Czytasz nuty na suficie?”. Fryderyk Chopin zawsze miał wznosić oczy do nieba podczas grania Marsza wojskowego.

Gra na dworze księcia Konstantego nie była jednak jedynym sukcesem chłopca. Jeszcze we wrześniu 1818 roku Warszawę odwiedziła Maria Fiorodowna, druga żona cesarza Pawła I, cesarzowa Rosji.

Ośmioletni wówczas Fryderyk Chopin ofiarował jej dwa spośród swoich tańców polskich. Nie każdy potrafi samodzielnie docenić kunszt muzyczny Chopina.

Jednak jeśli spojrzeć na karty historii, sam fakt jego gry dla tak wybitnych osobistości może być wystarczającym wyznacznikiem jego sukcesów.