Parki miejskie i ich rola

Rozrastające się w szaleńczym tempie miasta, nie mogą rozwijać się bez parków i licznych obszarów zieleni. W tym celu projektuje się, bądź poszerza istniejące już miejsca, o których zwykło się mawiać, że są zielonymi płucami, zadymionych miast. Są to przecież, bardzo często, jedyne miejsca, w których mieszkańcy mogą na co dzień obcować z naturą.

W parkach miejskich spotkać można nie tylko wyjątkowe okazy ciekawych gatunków roślin i drzew. W wielu takich miejscach powstają mini ogrody zoologiczne, palmiarnie i ogrody botaniczne. Stanowią więc interesującą alternatywę dla zwykłych spacerów, stwarzając przy tym doskonałą okazję do poszerzania wiedzy i edukowania najmłodszych.

Pozostawiając jednak tak szlachetne przykłady ról, jakie odgrywają parki, należy również pamiętać o tych bardziej zwyczajnych, nie mniej ważnych cechach. Niewielkie parki, skwery lub nawet klomby, to bardzo często jedyne miejsca, w których można wyprowadzać swoich czworonożnych przyjaciół. Są również doskonałym rozwiązaniem w upalne dni, oferując dużo cienia.

Bez względu na to, jaką rolę pełnią miejscowe parki w naszym życiu, jedno jest pewne – to właśnie te miejsca wybieramy najczęściej na spacer.