Zabytki i super nowoczesne budynki

Zwolennicy architektury dzielą się zazwyczaj na dwa typy. Pierwszy to ci, którzy są wielkimi fanami architektury zabytkowej takiej, która opowiada nam historię świata i historię sztuki. Lubią jeździć w miejsca znane, przyglądać się budowlom, które stoją tam już od wieków.

Fotografują je, przywożą pocztówki i wrażenia. Typ drugi to miłośnicy współczesnej architektury. Oni wolą patrzeć na budynki i wyczytywać z nich raczej przyszłość niż przeszłość.

Znają współczesnych architektów, wiedzą nad czym tamci pracują i wiedzą gdzie można zobaczyć ich wcześniejsze realizacje. Nie można oczywiście wartościować. Każdy z tych typów ma swoje racje, bo trudno stwierdzić, jaka architektura jest ważniejsza i ciekawsza.

Wszystko zależy od perspektywy i potrzeb. Należy także pamiętać, że bez tej starożytnej nie byłoby współczesnej. Bowiem rozwój sztuki to pewien przemyślany, ciągły proces.

To co jest teraz wyrosło na bazie tego, co powstało przed setkami, a nawet tysiącami lat. Bez prób i pomysłów naszych przodków nie mielibyśmy współczesnych rozwiązań.